Cum dau in plata in 2020

Cum dau in plata in 2020

Cum dau in plata in 2020 Cei mai buni pe dare in plata sunt Coltuc si asociatii de la fostul avocat Coltuc Vezi Acum Cum Dai In Plata .

CITESTE MAI MULT https://www.coltuc.ro/cum-dau-in-plata-livecoltuc/

Darea in plata presupune, in esenta, redactarea notificarii, depunerea acesteia, incheierea actului de dare in plata la notar si, daca este cazul. Combaterea contestatiei formulate de banca sau actionarea in instanta a acesteia daca refuza procedura (nu face contestatie, dar nici nu se prezinta la notar).

Pe de alta parte, un proces traditional cu banca presupune, in afara de taxa judiciara de timbru (in cazul darii in plata. Daca se va ajunge la actionarea in instanta, aceasta taxa, conform legii, nu exista) pe care va trebui s-o platiti. Se adauga onorariul avocatului pentru numeroasele acte procedurale si procesuale pe care le are de indeplinit (unele dintre acestea vor necesita prin sine costuri administrative distincte). Prima de succes (in cazul in care castigati procesul), precum si eventuale expertize.

Inainte de toate, va punem in vedere faptul ca intreaga procedura de dare in plata presupune efectuarea unor acte procedurale si procesuale specializate . De la redactarea notificarii si depunerea acesteia (care, conform legii, se realizeaza prin executor judecatoresc, avocat sau notar) . Pana la incheierea actului de dare in plata la notar (apartinand echipei noastre) . Ori combaterea contestatiei bancii sau actionarea in instanta a acesteia in cazul in care nu da curs invitatiei . De a se prezenta la notar si nici nu contesta indeplinirea conditiilor de admisibilitate indicate in notificare.

Desi procedura darii in plata nu a fost conceputa sa fie una complicata, ci din contra, una rapida si accesibila, pot aparea complicatii nedorite in cazul in care este parcursa intr-un mod neprofesionist.

Conditii:

1. Creditorul trebuie sa fie fie o banca, fie o IFN (institutie financiara nebancara), fie un cesionar al creantei (de ex., o societate de recuperare creante care a preluat datoria).

2. Debitorul (dumneavoastra) trebuie sa fie un consumator persoana fizica. Asadar, daca ati obtinut imprumutul pe firma dumneavoastra, nu veti putea beneficia de legea darii in plata.

3. Suma imprumutata nu depaseste 250.000 euro.

4. Scopul imprumutului a fost achizitionarea, construirea, extinderea, modernizarea, amenajarea ori reabilitarea unui imobil cu destinatie de locuinta .  (apartament sau casa) sau indiferent de scopul imprumutului, acesta este garantat cu unul sau mai multe imobile cu destinatie de locuinta.

5. Consumatorul nu a fost condamnat printr-o hotarare definitiva pentru infractiuni in legatura cu creditul pentru care se solicita aplicarea legii darii.

In cazul in care banca face contestatie, avocatii nostri se vor ocupa de combaterea acesteia pentru a finaliza procedura in favoarea dumneavoastra. De asemenea, in cazul in care banca nu face contestatie, dar nici nu se prezinta la notar.  (asadar, refuza efectuarea procedurii). Vom actiona in instanta banca, pentru obtinerea unei hotarari . Prin care sa se constate stingerea datoriei si transmiterea catre banca a proprietatii asupra imobilului.

Negocierea contractelor bancare.

Contractul bancar este un contract-cadru este acel contract prin care partile contractante stabilesc principalele reguli . Care vor guverna incheierea viitoarelor contracte dintre acestea. Unele companii insista semnarea unui contract de acest tip . Pentru a va suprima dreptul legal de a negocia anumite clauze. Acesta este un alt motiv intemeiat pentru . Care ar trebui sa colaborati cu un consilier in negociere, avand astfel o gama larga de optiuni de negociere . Cu partea contractanta si instrumente legale de a negocia chiar si un contract-cadru. Coltuc si asociatii a realizat negocieri complexe cu institutii financiare. Bancare sau de stat, castigand astfel expertiza si abilitate pentru a creste sansele de success ale clientilor.

Lasă un comentariu